Якщо бджільництво розглядається як хобі, то не варто утримувати більше ніж 10 бджолосімей. Для обслуговування такої пасіки пасічник витратить близько 6 годин на тиждень. Якщо ж пасіку створюють з метою отримання додаткового доходу, то пасіка повинна налічувати від 10 до 30 бджолосімей. Відповідно часові затрати на обслуговування такої пасіки також зростають. Напівпромисловою в Україні можна вважати пасіку, яка налічує понад 50 сімей, а промисловою – понад 100.
На визначення планованої кількості сімей також впливає розмір місця, відведеного під пасіку (точок). Чим більшу площу має точок, тим більше бджолосімей на ньому можна розмістити. Збільшити кількість сімей, що утримуються на невеликих точках, можна за рахунок утримання бджіл у корпусних вуликах. На площі, яку займає вулик-лежак з однією сім’єю, можна розмістити 2–3 корпусних вулики.
В Україні бджолосім’ї утримують або у вуликах-лежаках, або в корпусних вуликах. Вулики-лежаки є або на даданівську (435х300 мм), або на українську рамку (300х435 мм).
У вуликах-лежаках можна утримувати як одну, так і дві бджолосім’ї через глуху перегородку, яка розділяє вулик на два відділення. Якщо планується, що бджолосім’ї зимуватимуть надворі, то у двостінних вуликах узимку бджолам буде комфортніше і вони споживатимуть менше корму. Добрі результати зимівлі отримуємо й тоді, коли дві сім’ї зимують в одному вулику через глуху перегородку.
Завдяки тому, що через перегородку сім’я сім’ю підігріває, бджоли менше споживають корму взимку, а навесні інтенсивніше розвиваються. Бджоли в українських вуликах зимують краще і мають інтенсивніший весняний розвиток, ніж у вуликах-лежаках. Це зумовлено тим, що рамка в українських вуликах є вузько-висока, що більш нагадує природне житло бджіл – дупло.
Для підвищення виходу товарного меду з бджолосім’ї вулики-лежаки можна обладнати надставками (медовими магазинами). Ці надставки розміщують над гніздовою частиною вулика, висота надставкової рамки становить половину висоти гніздової рамки. Тобто, надставкова даданівська рамка має розмір 435х145 мм, а надставкова українська – 300х217 мм.
Зазвичай вулики-лежаки використовують на стаціонарних пасіках, а для кочівлі (підвезення бджіл до медоносів) пасічники утримують бджіл у корпусних вуликах. Ці вулики займають менше площі, порівняно з вуликами-лежаками, а також їх легше навантажувати та розвантажувати на транспортні засоби. Висоту корпусів у таких вуликах розраховують виходячи з висоти рамки, яку вибере для себе пасічник. Корпусні вулики можуть бути на даданівську (435х300 мм), рутівську (435х230 мм), надставкову рамку (435х145 мм). Якщо планується використання корпусів на даданівську рамку, то гніздову частину можна сформувати на цих рамках, а на медозборі можна розширювати сім’ю надставковими корпусами. Це пришвидшить освоєння цих надставкових корпусів бджолами та дасть можливість отримати більше товарного меду під час слабких та помірних взятків.
Вибір кількості рамок у корпусі та розміру рамки залежить від фізичної кондиції пасічника. Чим більше рамок у корпусі та чим вони вищі, тим важчий буде корпус. А коли настане в природі сильний взяток, то корпус може важити до 30 кг. Тому для людей середнього та похилого віку варто використовувати, наприклад, 8-рамкові корпуси на рутівську або надставкову рамки.
Матеріал, з якого виготовлено корпус, також суттєво впливає на масу корпуса. Добре себе зарекомендували вулики з пінопласту. Добре себе зарекомендували вулики з пінопласту. Вони легкі та довговічні. Бджоли добре зимують у них надворі, бо вони мають високі теплоізоляційні властивості. Бджолосім’ї у корпусних вуликах, виготовлених з дерева, варто зимувати в зимівниках (стебниках). Це зменшує вплив зовнішніх температур під час різких похолодань на зимуючу сім’ю і, відповідно, зменшує кількість спожитих сім’єю зимових кормових запасів, що поліпшує якість зимівлі.